Dövlət Komitəsinin sədri Yevlaxda vətəndaşları qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Yevlax rayonunda vətəndaşları qəbul edib.
Qəbulda Yevlax və Mingəçevirdə müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlər iştirak ediblər. Onların müraciətləri, əsasən, dövlət mənzil fonduna məxsus xüsusi təyinatlı yaşayış sahələrinin verilməsi, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi və məşğulluq məsələləri ilə bağlı olub.
Vətəndaşlara məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, o cümlədən mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən dövlət tədbirləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə daim diqqət göstərir. Bu il aprelin 1-dən vahid aylıq müavinətin məbləğinin 50 faiz artırılması da bunun növbəti təzahürüdür. Məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələr salınır, onlara mənzillərin verilməsində ədalət və şəffaflıq təmin edilir.
Qeyd olunub ki, sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan vətəndaşların problemlərinə həssaslıqla yanaşan Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın hələ də ən ağır vəziyyətdə və qəzalı şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlərin yeni mənzillərə köçürülməsi ilə bağlı tapşırığının icrası davam etdirilir. Qəbul zamanı məcburi köçkünlərin qaldırdıqları məsələlərin bir qismi yerindəcə həll olunub.
Digər məsələlərin araşdırılması və lazımi tədbirlərin görülməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.

Chairman of the State Committee received citizens in Yevlakh
Based on the instruction of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and in accordance with the schedule of reception of citizens in the cities and regions by the heads of central executive powers, Rovshan Rzayev, the chairman of the State Committee for Refugees and IDPs received citizens in Yevlakh.
The IDPs temporarily settled in Yevlakh and Mingachevir attended the reception. The appeals were mainly related to the allocation of special-purpose residential areas owned by the state housing foundation, appointment of single monthly allowances and employment issues.
The citizens were provided with detailed information on the state measures taken for the solution of social problems of IDPs, as well as improvement of housing and living conditions and expansion of employment opportunities. It was noted that the President Ilham Aliyev pays constant attention to strengthening the social protection of IDPs. Increase of single monthly allowance amount by 50 percent from April 1 of this year is another proof of it. New settlements are being built for IDPs, and equity and transparency are provided regarding giving apartments to them.
It was noted that instruction given by the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, who treats the problems of the citizens who are in need of social protection in a sensitive way, about relocation of IDPs still living under severe conditions to new apartments is being executed.
Certain part of the issues raised by IDPs at the reception was resolved on the spot. Relevant instructions were given to investigate other issues and take appropriate measures.